Qishloq va o‘rmon xo‘jaligi
Adabiyot. Adabiyotshunoslik. Xalq og‘zaki ijodiyoti
QARAQALPAQ MILLIY ALAMOYNAQ DUWTAR SAZENDESHILIGI SABAQLI’G’I’
abaqli’q Qaraqalpaqstan Respublikasi’ Xali’q Bilimlendiriw Ministrliginin’ 3-may 2011 ji’lg’i’ №2-sanli’ kollegiya qarari’ menen tasti’yqlani’p 2011-2012 woqi’w ji’li’nan baslap muzi’ka ha’m ko’rkem-wo’ner mekteplerinde paydalani’w ushi’n baspadan shi’g’ari’wg’a usi’ni’s yetilgen.
QARAQALPAQ MILLIY ALAMOYNAQ DUWTAR SAZENDEShILIGI SABAQLI’G’I’ 2- klass
Sabaqli’q Qaraqalpaqstan Respublikasi’ Xali’q Bilimlendiriw Ministrliginin’ 3-may 2011 ji’lg’i’ №2 sanli’ kollegiya qarari’ menen tasti’yqlani’p 2011-2012 woqi’w ji’li’nan baslap muzi’ka ha’m ko’rkem wo’ner mekteplerinde paydalani’w ushi’n baspadan shi’g’ari’wg’a usi’ni’s yetilgen.
Фарҳанг ал-мабсут ёки истилоҳот ул- аттибо фи-интифоот ил-аҳиббо
Ушбу китоб кенг китоб хонлар омасига мўлжаллланган.
Роль концерта для трубы и фортепиано с оркестром Д.Д. Шостаковича
Музыкальная культура Узбекистана переживает сегодня период возрождения. Важную роль в этом играет не только национальное наследие, но и высокие художественно ценные образцы, мирового классического искусства, заключающие в себе духовное богатство, и соответственно огромное притяжение. «Мы мобилизируем все силы и возможности нашего государства и общества для того, - подчеркнул Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев – чтобы наша молодёжь обладала самостоятельным мышлением, высоким интеллектуальным и духовным потенциалом, ни в одной сфере не уступала своим сверстникам из других стран была счастлива и уверена в своём будущем.»
Мирзачўлни ўзлаштириш мақсадида аҳолини кўчириш ҳаракати
Монографияда Мирзачўлни ўзлаштириш жараёнлари ва босқичлари , янги ўзлаштирилаётган худудларга аҳолининг кўчирилиши ва кўчирилган аҳолининг ижтимоий - иқтисодий , маънавий ва маданий хаёти ,ахолини кўчириш сиёсатининг " ихтиёрий- мажбурийлик" хусусиятлари ва Мирзачўлда давлат хўжаликларининг ташкил этилиши , у ерда вужудга келган экологик муҳит масалалари таҳлил қилинган ва умумлаштирилган.
Мен бормен илм толиби
Китобда баён қилинган муаммолар ва уларнинг ечимларига ёндашувларни асослаш учун мисоллар ҳамда изоҳларнинг буҳгалтерия ҳисоби, таҳлил, аудит ва молия фанларидан келтирилганлиги профессионал фаолиятимиз билан боғлиқ.
1937-1938- yillardagi '' katta qirgin'' tari[ining muhim sanalari
Ma'lumotnomadan tarihchi olimlar, filologlar, Oliy o'quv yurtlari uchun talabalari hamda keng kitobxonlar ommoasi foydalanishlari mumkin. '
Тилшуносликка кириш
Фанлар қатори тилшунослик ҳам катта одимлар билан ривожланиб бормоқда . Кейинги йилларда иттифоқимизда ва хорижда нашр этилган қатор ишлар тахсинига сазовардир . Уларнинг кўпчилиги коммуникатив тилшунослик деб аталмиш соҳани ўрганишга бағишланган.
Ўзбек тилининг назарий грамматикаси (синтаксис)
Бу дарслик ва қўлланмаларда ўзбек тилининг фонетикаси , морфемикаси, сўз ясалиши , лексикологияси морфалогияси ва синтаксиси юзасидан изчил маълумотлар берилди.
Notiqlik san’ati (Nutq madaniyati va ifodali o'qish sirlari)
Kitobda nutq madaniyatining tarixiy ildizlari, notiqlik san'ati, muomala madaniyati,ifodali o'qish sirlari, odob-axloq masalalari hayotiy misollar asosidayoritilgan.
A companion to american fiction 1865-1914
This comprehensive anthology contains essays by an international range of scholars, covering significant movements, trends, and authors in American fiction between the end of the Civil War and the start of World War I.
Drei meister: balzac - dickens - dostojewski
Diese literarischen Porträts erforschen tiefgründig das Leben und Werk von Honoré de Balzac, Charles Dickens und Fjodor Dostojewski. Stefan Zweig beleuchtet die Leidenschaft und die Kämpfe, die diese Meister der Literatur geprägt haben, und bietet feinsinnige Einblicke in ihre Persönlichkeit und künstlerische Entwicklung.
TILSHUNOSLIK NAZARIYASI
"Tilshunoslik nazariyasi" fani barcha tilshunoslik fanlari rivojlanishiga asos boʻladigan, ayni paytda ularning rivojlanish yo'llarini belgilab beradigan universal fandir. "Tilshunoslik nazariyasi" inson tilini ilmiy o'rganadigan fan bo'lib, tilning qator nazariy muammolari: predmeti, maqsad va vazifalari, tilning strukturasi, tilning rivojlanishi, tilni o'rganish metodlari, tilshunoslik g'oyalari, oqimi, maktablari va yo'nalishlari xususida bahs yuritadi. Shuning uchun bu fan filologiya ta'lim yo'nalishida tahsil oluvchi talabalar uchun asosiy fanlardan biri hisoblanadi. Ushbu fanning o'rganish obyekti birmuncha keng, tilshunoslikning nazariy masalalari tadqiqini o'z ichiga olgan bo'lib, fanni yaxshi o'rganishda asosiy darsliklardan tashqari qo'shimcha qo'llanmalarga ehtiyoj seziladi.
XITOY FOLKLORI
O’zbekiston va Xitoy o’rtasidagi ijobiy aloqalar turli yo’nalishlarni, jumladan, ijtimoiy ikki xalq tarixi, ma’naviyati, madaniyati, tili va adabiyotini Yangi talablar asosida o’rganishni kun tartibiga qo’ydi. Yaqin o’tmishda jiddiy o’rganilmagan xitoy tiliga, folklori va yozma adabiyotiga bo’lgan qiziqish qisqa vaqt ichida sezilarli tarzda kuchaydi. Eng muhimi, o’zbek talabalari xitoy folklori va adabiyotida o’zi uchun qiziq, xalqlararo tarixiy va ma’naviy mushtarak jihatlarni aniqlash imkoniyatiga ega bo’ldi.
BOBUR VA BOBURIYLAR DAVRI ADABIY MUHITI
XVI asrdagi adabiy jarayon shu davrga qadar mavjud bo'lgan ilmiy-adabiy an'analarni uzluksiz tarzda davom ettirish bilan bir qatorda, ijtimoiy-siyosiy hayotdagi o'zgarish va voqealar, adabiy-estetik qarashlardagi ma'lum siljishlar tufayli o'ziga xos xususiyat va tamoyillarni ham ifoda etdi. Mazkur davrdagi adabiy jarayon yuqorida uqtirilgan omillar asosida shakllanib, rivojlanib bordi. Adabiy jarayonning qatnashguvchilari doirasi faqat Movarounnahr bilan cheklanib qolmay, balki Zahiriddin Muhammad Bobur faoliyatining Afg'oniston va Hindiston bilan bog'liq bo'lgani tufayli o'zbek tilida ijod qiluvchilar Afg'oniston va Hindistonda ham o'z faoliyatlarini davom ettirar edilar.
DIKTANTLAR TO‘PLAMI
Mazkur “Diktantlar to‘plami” umumiyo‘rta ta’lim maktablari (1-9- sinflar), shuningdek, kasb-hunar kollejlari va akademik litseylar o‘qituvchilari uchun mo‘ljallangan o‘quv metodik ko‘rsatma bo‘lib, undan o‘quvchilarning ona tilidan egallagan bilim, ko‘nikma va malakalarini mustahkamlash hamda nazorat qilish maqsadida diktant o‘tkazish uchun foydalanish mumkin