Iqtisodiyot. Iqtisodiyot fanlari
Adabiyot. Adabiyotshunoslik. Xalq og‘zaki ijodiyoti
ЎЗБЕКИСТОНДА ДАВЛАТ ҚАРЗИНИ БОШҚАРИШНИ ТАКОМИЛЛАШТИРИШ
Жаҳоннинг етакчи илмий марказлари томонидан ривожланаётган мамлакатлардаги молиявий окимлар пасайиши ва давлатлар тўлов қобилияти тушишига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Ташки қарзни жалб этиш мамлакатлар тўлов қобилияти билан бир қаторда геосиёсий майдондаги вазият барқарорлигига боғлиқлиги, давлат ташқи қарзининг юзага келишига таъсир этувчи омиллар таҳлили, карзни бошқаришга бўлган ёндашувларни такомиллаштириш, мамлакатларда қарзнинг макроиқтисодий кўрсаткичлари, жумладан, ялпи ички маҳсулот, олтин-валюта захираси, экспорт ҳажми ва давлат бюджети даромадларига нисбатан улуши нобаркарорлигининг кескинлашуви каби масалалар илмий тадқиқотнинг муҳим йўналишларини ташкил этади.
ЎЗБЕКИСТОНДА ДАВЛАТ ПЕНСИЯ ТАЪМИНОТИ ТИЗИМИНИ ТАКОМИЛЛАШТИРИШ
Ҳозирда аксарият мамлакатларда пенсионерларнинг кутилаётган умр кўриш давомийлигининг узайиши билан боғлиқ ҳолда маблағларни қатъий тақсимлашнинг «авлодлар бирдамлиги» тамойилларига асосланган пенсия тизимларида тақчиллик юзага келиши билан боғлиқ муаммони илмий асосда ҳал этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Пенсионернинг турмуш даражасини таъминлай оладиган минимал пенсияни жорий этиш, меҳнат фаолияти давомида тўланган бадаллар ва пенсия миқдори ўртасида бевосита боғлиқликни таъминлаш, пенсия тўловларини молиялаштириш манбаларини табақалаштириш каби йўналишларни ўз ичига олувчи пенсия тизимларини ислоҳ этишнинг илмий-концептуал асослари такомиллаштирилмоқда.
НАЗАРЕ БА ТАЪРИХИ ТАНКИДИ АДАБИИ ТОНИК
Муаллиф дар асар маводи бештаре аз намунаи маколаву такризхои мунакдидон, аз асархои илмию назариявии олимон ва адабиётшиносони маъруфи форсу точик ва халкхои дигар гирд овардааст ва ба бахсу мунозирахои доманадори олимони точик оид ба проблемахои танкид, назарияи он таваччух кардааст. Китоб ба донишчуён, олимон ва ба адабиётшиносон таъин мешавад
ЎЗБЕКИСТОНДА ДАВЛАТ МУЛКИНИ ХУСУСИЙЛАШТИРИШ ЖАРАЁНИГА ХОРИЖИЙ ИНВЕСТОРЛАРНИ ЖАЛБ ҚИЛИШНИ КЕНГАЙТИРИШ
Жаҳонда давлат корхоналарининг хорижий инвесторлар учун жозибадорлигини оширишда корпоратив бошқарувнинг замонавий стандартларини татбиқ қилиш, хусусийлаштирилаётган давлат корхоналари томонидан депозитар тилхатлар эмиссия қилиш ва жаҳон фонд биржаларига жойлаштириш орқали хорижий инвесторларни жалб қилишни кенгайтириш, давлат корхоналарининг акцияларини сотиш нархини белгилашда йирик харидорларга чегирмалар тақдим этиш, хорижий инвестицион банклар ва фондларни потенциал инвесторлар сифатида давлат корхоналарини хусусийлаштириш жараёнига жалб қилишда инвестициявий тизерлардан фойдаланиш борасида кўплаб илмий тадқиқотлар амалга оширилмоқда.
ЎЗБЕКИСТОНДА БЮДЖЕТ СИЁСАТИ ЙЎНАЛИШЛАРИНИ ТАКОМИЛЛАШТИРИШ
Етакчи мамлакатларда бюджет сиёсатининг устувор йўналиши сифатида бюджет харажатларининг оптималлаштирилиши, манзиллилиги ва натижага эришилишига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Шунингдек, бюджет риски категорияси, Ўзбекистон шароитида қўлланилмаган бўлсада, кўплаб давлатлар бюджет сиёсатининг ажралмас бўлаги ҳисобланади. Бюджет харажатларининг манзиллилигини таъминлаш орқали натижага йўналтирилган бюджетлаштириш амалиётини жорий этишга эришиш муҳим аҳамият касб этмоқда.
ЎЗБЕКИСТОНДА БИЗНЕСНИ РИВОЖЛАНИШ ЖАРАЁНЛАРИНИ СТАТИСТИК ТАҲЛИЛ ҚИЛИШ УСУЛЛАРИНИ ТАКОМИЛЛАШТИРИШ
Жаҳонда бизнесни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилаётган шароитда, бизнес субъектларини янада ривожлантириш ва улар фаолиятини прогнозлаштиришнинг статистик ахборотлар таъминотини такомиллаштириш бўйича илмий изланишлар устувор даражада амалга оширилмоқда. Бу борада амалга оширилаётган тадқиқотлар таркибида бизнес муҳитини янада яхшилашга қаратилган мақсадли стратегияларни ишлаб чиқишнинг статистик ишонч интервали даражасини ошириш, статистик тадқиқотларда моделлаштиришнинг замонавий усулларини қўллаган ҳолда хулоса ва таклифларнинг асосланганлик даражасини ошириш, фаол бизнес лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва ўзаро манфаатли лойиҳаларни амалга оширишда ностандарт иқтисодий шароитлар учун ҳам бизнес тенденциялари ўзгаришини аниклашга қаратилган илмий-тадқиқотлар муҳим аҳамият касб этмоқда.
ЎЗБЕКИСТОНДА БИЛИМЛАР ИҚТИСОДИЁТИНИНГ КОНЦЕПТУАЛ АСОСЛАРИНИ РИВОЖЛАНТИРИШ
Жаҳон амалиётида билимлар иқтисодиётини жорий қилган мамлакатларда юқори технологиялашган тиббиёт, робототехника, сунъий интеллект, замонавий рақамли алоқа, нанотехнологиялар, микрочиплар, электротранспорт воситалари сингари йўналишларда илмий тадқиқот ишлари амалга оширилмоқда. Бу эса, ўз навбатида, илм-фан ва ишлаб чиқаришнинг узвийлиги, инновацион соҳада эса юкори самарадорликни кўрсатмоқда. Бироқ, жаҳонда ҳозирги кунгача билимлар иқтисодиётига ёндашувнинг хилма хиллиги, уни жорий этиш механизмининг турлича даражада бўлганлиги ва ушбу масала бўйича аниқ йўналишлар ишлаб чиқилмаганлиги билан боғлиқ муҳим масалалар ўз ечимини топмаган.
ЎЗБЕКИСТОНДА БАРҚАРОР ИҚТИСОДИЙ ЎСИШ СИФАТИНИ ОШИРИШ ЙЎЛЛАРИ
Ҳозирда жаҳонда барқарор иқтисодий ўсишга эришишда бир катор муаммоларнинг илмий ечимини таъминлаш юзасидан мақсадли илмий изланишлар ташкил қилинган. Жумладан, ялпи ички маҳсулот ўсиши ва унинг омилларидан мақбул ҳамда окилона фойдаланиш, иш билан бандлик даражаси ва меҳнат унумдорлигини ошириш асосида иқтисодий ўсишнинг ижтимоий жиҳатларини ривожлантириш, унинг самарадорлигини ошириш, муносиб макроиқтисодий сиёсат дастакларини қўллаш оркали баркарор иқтисодий ўсиш сифатини оширишнинг услубий ёндашувларини такомиллаштиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
ЁРУҒЛИКНИНГ КВАНТ ТАБИАТИ VI Боб
Биз юқорида ёруғликнинг модда билан ўзаро таъсири қонунларини ўргандик. Моддалар ёруғлик ютиши, сочиши, қутблаши билан бир қаторда баъзан ўзлари ҳам ёруғлик чиқариб нурланадилар. Моддаларнинг ёруғлик чиқариб нурланиши люминисценция деб юритилади. Нурланиш қандай энергия ва қандай сабабларга кўра амалга оширилишига қараб, у турлича номланади. Масалан, химиявий экзотермик реакция ҳисобига фосфор ёки ёғоч чириндиларининг нурланиши кимёвий люминисценция, тезлатилган зарядли заррача ёки электроннинг тўсиққа урилиб нурланиши катодолюминисценция, симоб буғи ёки сийраклаштирилган газларда ток ўтиши туфайли нурланиш электролюминисценция дейилади.
ЎЗБЕКИСТОНДА БАНК ИНФРАТУЗИЛМАСИНИ РИВОЖЛАНТИРИШ ИСТИҚБОЛЛАРИ
Бугунги кунда жаҳон амалиётида иқтисодиётнинг «рақамлашуви» шароитида Интернет ва ахборот коммуникацион технологиялар ҳаётнинг барча жабҳаларига кириб келиши натижасида банк тизимида ҳам рақамли технологиялардан фойдаланиш жадаллашиб кетди. Банк инфратузилмасининг ривожланиш даражаси йилдан-йилга ортиб, анъанавий кўринишдаги банклар ўрнини рақамли банклар, шунингдек, бир турдаги банк хизматлари ўрнини масофадан бошқарилувчи хизматлар ва рақамли банк хизматлари эгалламоқда. Жаҳон банк тизими рақамли банклар, мобиль банклар, необанклар, рақамли технологиялар, институтлараро банк маҳсулотларини етказиб беришни таъминловчи дастурий интерфейс иловалари билан боғлиқ ҳолда ривожланмоқда. Шу билан бирга, банк инфратузилмасини ракамли ва инновацион технологиялар ёрдамида ривожлантириш, банк хизматлари оммабоплигини ошириш борасида комплекс илмий тадқиқотлар олиб борилмоқда.
ТАЪРИХИ АДАБИЁТИ ҶАҲОН
Китоби дарсӣ масоили муҳиму мухталифи таърихи адабиёти ҷаҳонро аз даврони пайдоиш то замони нав фаро гирифта, дар он вазъи ҳаёти адабӣ, рӯзгор ва осори намояндагони барҷаставу намоёни адабиёти халқҳои ҷаҳон, давраҳои таърихии ташаккул ва инкишофи он аз қабили; адабиёти Юнони қадим ва Рим, марҳилаҳои асримиёнагӣ ва равияҳои асосии ин адабиёт, адабиёти аҳди маорифпарварӣ ва эҳё, омилҳои асосии пайдоиши ҷараёнҳои нави адабӣ, равия ва услубҳои асосии эҷоди бадеӣ, мавқеъ ва махсусиятҳои жанрии адабиёти давраҳои мухталифи таърихи адабиёти ҷаҳон, хусусиятҳои анъанавию навоваронаи адабиёти халқҳои мамолики хориҷа, таҷдиди мазмунӣ, мундариҷавӣ ва шаклию услубии адабиёт, тамоюлоти ғоявӣ ва иҷтимоии адабиёти халқу миллатҳои мухталифи дунё мавриди назар қарор гирифтааст. Дар китоб ҷо - ҷо намунаҳои осори адибони ҷаҳон оварда шуда, баъзан таҳлили муфассал ва баъзан арзиши ҳунарии онҳо иҷмолан аз дидгоҳи нав ва дар асоси мафкураи Истиқлоли миллӣ баррасӣ гардидааст. Умед бар он аст, ки китоби мазкур эҳтиёҷи ҳоҷатмандон, хусусан, донишҷўёнро дар ин самт қонеъ хоҳад гардонид. Китоб барои муҳаққиқон ва ихлосмандони таърихи адабиёти ҷаҳон ва мамолики ҳамдӯстӣ, омўзгорони адабиёт, донишҷўёну магистрҳои бахшҳои филологии донишгоҳҳои олӣ ва ҳамаи алоқамандони адабиёт судманд хоҳад буд.
ЎЗБЕКИСТОНДА АХБОРОТЛАШГАН ЖАМИЯТ ШАКЛЛАНИШИНИНГ МИЛЛИЙ АХЛОҚИЙ ЖИҲАТЛАРИ
Ўзбекистонда аҳолининг ижтимоий ҳимояси, маърифатчилик даражасини оширишда ахборот тизими ислоҳотларининг ҳозирги даврдаги аҳамияти, инновацион технологияларни жорий қилишнинг устувор йўналишларини аниқлаш бўйича илмий изланишлар олиб борилмоқда. Бугунги иқтисодий-маънавий вазиятда ҳар бир мамлакат ўз миллий маданиятига таяниб жамиятнинг маънавий қиёфасини белгиламоқда. Ўзбекистонда қатор Шарқ мамлакатлари каби қарор топадиган жамиятнинг модели жамоавийлик ва ундан келиб чикадиган миллий ахлоққа асосланади. Шу сабабли ахборотлашган жамият ривожида миллий-ахлоқий масалаларни тадқиқ қилиш долзарб вазифа сифатида эътироф этилмоқда.
Дышите свободно. Как беспорядок в доме поможет разобраться в себе
Одна из зрительниц – Лорен Розенфилд – связалась со мной, потому что работала над книгой «Дышите свободно». Она и представить не могла, как близка была мне идея создания дышащей комнаты и как обретение такого пространства в собственном внутреннем мире преобразило меня. Я сразу поняла, что эта книга станет для читателей подспорьем в работе над собой. И мне захотелось подарить людям то же ощущение свободы и одухотворенности, какое я сама обрела.
Становление Стива Джобса. Путь от безрассудного выскочки до лидера- визионера
Эта книга для всех, кому интересна подлинная и подробная история жизни Стива Джобса.
Живи с чувством. Как поставить цели, к которым лежит душа
Истории людей, воспользовавшихся «Картой желаний», ошеломили меня. Они увольнялись с работы, начинали заниматься чем-то совершенно иным, выходили на новый уровень отношений с близкими и открывали свое истинное «я». Но о каких бы изменениях они мне ни писали, всех их объединяло одно: истинные желания высвобождали в них силу – и дарили радость.